W sercu malowniczego Chochołowa kryją się Termy Chochołowskie – kompleks basenów termalnych otoczonych górskim krajobrazem. To idealne miejsce do relaksu, gdzie odnajdziesz harmonię ciała i ducha. Zróżnicowane baseny termalne, sauny oraz groty solne oferują kompleksową regenerację. Szczegóły dotyczące atrakcji i godzin otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej.
Kościelisko to kolebka narciarstwa biegowego w Polsce i raj dla miłośników tej dyscypliny sportowej – to stąd pochodzi ponad 30 olimpijczyków w tej dyscyplinie. Rozległe tereny tras biegowych otoczone malowniczymi krajobrazami Tatr stanowią doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Trasy biegowe rozciągają się od polan na Chotarzu, do ośrodka biathlonowego w Kirach. Są ratrakowane. Część z nich jest oświetlona w sezonie zimowym, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Wypożyczalnia sprzętu biegowego znajduje się przy wejściu na Chotarzu.
Kiedy myślimy o kontakcie z dziewiczą przyrodą Tatr, Dolina Chochołowska pojawia się jako naturalny wybór. Tu spotkasz dziką florę i faunę, a malownicze szlaki prowadzą przez zielone pastwiska i lasy. Więcej informacji o trasach i walorach przyrodniczych znajdziesz na stronie internetowej.
Zwiedzanie pięknych górskich terenów z psim zaprzęgiem to niezwykła przygoda, umożliwiająca odkrycie zimowego uroku tego regionu. Lokalne firmy oferują wyjątkowe przejażdżki po malowniczych ścieżkach, zapewniając niezapomniane chwile. Szczególnie polecamy Psie Zaprzęgi – Psy na biegunach.
Chałupa Sabały zwana także “Sabałówką” to dom rodzinny znanego podhalańskiego górala, muzykanta, gawędziarza, myśliwego i przewodnika – Jana Krzeptowskiego Sabały. Chałupa, najstarsza na Podhalu (z przełomu XVIII i XIX wieku), została wybudowana przez ojca Sabały i jest jedynym przykładem stylu śląsko-spiskiego. Utrzymywana jest przez jego potomków w stanie niemal niezmienionym. Chałupa Sabały znajduje się przy Drodze pod Reglami.
Morskie Oko to największe (ok. 35 ha) i jedno z najbardziej znanych jezior tatrzańskich. Położone jest w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku stanowiącej część walnej Doliny Białki.
Wycieczkę rozpoczynamy na Palenicy Białczańskiej. Z tego miejsca możemy wyruszyć na wycieczkę w rejon Morskiego Oka (szlak czerwony), a także na Rusinową Polanę (szlak niebieski). Na tutejszym płatnym parkingu można zostawić motocykl, samochód czy autokar. Docierają tutaj także busy z Zakopanego.
Tysiąc czterysta eksponatów, w tym między innymi haftowane gorsety góralskie i barwne spódnice, łyżniki i formy na ser, dudy i gęśle podhalańskie, drewniany model willi pod Jedlami, granity, wapienie i kwarce, świstak, niedźwiedź i kozica na stałe wypełniają przeszklone gabloty na ekspozycji stałej w gmachu głównym – głównej siedzibie Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Szczegóły dotyczące ekspozycji stałych oraz czasowych można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum.
Zakopane oferuje nie tylko górskie szlaki, ale także ekscytujące parki linowe. Przełamując lęki i czerpiąc z radości z przygody, można podziwiać panoramę Tatr z unikalnej perspektywy. Park linowy, to idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla dorosłych i dzieci oraz świetne miejsce na imprezy integracyjne dla firm.
Krupówki, to tętniąca życiem, reprezentacyjna ulica Zakopanego położona w samym centrum miasta. Swoją nazwę zawdzięcza polanie, na miejscu której powstała.
Wzdłuż Krupówek znajduje się wiele regionalnych restauracji, bogato zaopatrzonych sklepów oraz punktów usługowych. Można tam także skorzystać z takich atrakcji, jak zdjęcie ze słynnym zakopiańskim białym misiem czy przejażdżka dorożką.
Szlaki Papieskie to trasy górskie i kajakowe, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. Poprowadzone są najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, ale bywają też odcinki poza nimi.
Droga pod Reglami, to bardzo ciekawy szlak, który biegnąc na linii wschód-zachód, łączy wyloty kilku dolin od Kuźnic do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej.
Jest to do doskonała opcja na pieszą lub rowerową wycieczkę. Ogromną zaletą tego szlaku jest jego dostępność o każdej porze roku oraz przepiękne widoki.
Wyjątkowy plac zabaw, który został zaprojektowany i stworzony w iście góralskim stylu. Tłem tego miejsca, pełnego różnorodnych domków, tuneli, mostków, huśtawek czy zjeżdżalni, jest malownicze pogórze Tatr.
Smreczyński Staw to przepiękne i niezwykle urokliwe jeziorko, położone u zbiegu Dolin Pyszniańskiej i Tomanowej. Woda ma głębokość około 5 m, a jej przejrzystość wynosi 1,5 – 2 m. Znad stawu rozciąga się przepiękny widok w stronę głównej grani Tatr, obok której dumnie dominuje Bystra. Otoczenie jeziorka to rezerwat ochrony ścisłej „Pyszna, Tomanowa, Pisana”. Rozciąga się tam wielki, nieudostępniany dla turystów, las, w którym ciszą, spokojem i nieskalanym środowiskiem cieszyć się może dzika zwierzyna.
Najsłynniejsza polska skocznia narciarska to kolebka tej dyscypliny sportu i miejsce wielu sukcesów od momentu jej powstania w 1925 roku.
Przy Wielkiej Krokwi funkcjonuje kolej linowa dostępna wraz z tarasem widokowym dla odwiedzających obiekt.
Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem to unikalne muzeum dedykowane twórczości jednego z najbardziej oryginalnych polskich artystów XX wieku. Mieści się w dawnym budynku przedwojennego pensjonatu, adaptowanym przez samego Hasiora. Ekspozycja prezentuje różnorodne prace artysty, od rzeźb i asamblaży, po niezwykłe instalacje, które łączą różnorodne materiały i techniki. Galeria zachwyca nie tylko bogactwem artystycznych form, ale także atmosferą pełną surrealizmu i symboliki. To miejsce, które inspiruje i pobudza wyobraźnię, pozostając na długo w pamięci odwiedzających.
Polana Szymoszkowa, to popularny ośrodek rekreacyjny położony w sercu Zakopanego, oferujący liczne atrakcje przez cały rok. Zimą to raj dla narciarzy i snowboardzistów z dobrze przygotowanymi trasami i nowoczesnymi wyciągami. Latem polana zamienia się w oazę spokoju i relaksu, z kąpieliskiem termalnym i panoramicznymi widokami na Tatry. To idealne miejsce dla rodzin, miłośników sportów zimowych i turystów szukających wyjątkowych wrażeń w górskim otoczeniu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Polany Szymoszkowej.
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, znany jako Teatr Witkacego, to wyjątkowa instytucja kulturalna łącząca nowoczesną sztukę teatralną z duchem Tatr. Założony w 1985 roku, teatr oferuje bogaty repertuar inspirowany twórczością patrona, obejmujący zarówno klasykę, jak i współczesne dramaty. Spektakle cechuje niebanalna interpretacja, innowacyjne podejście do scenografii i wysoka jakość artystyczna. Teatr Witkacego to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc niezapomniane doświadczenia dla miłośników sztuki.
Kościół św. Kazimierza w Zakopanem to wyjątkowa atrakcja turystyczna, przyciągająca zarówno pielgrzymów, jak i miłośników architektury. Zbudowany na początku XX wieku, zachwyca swoją drewnianą konstrukcją w stylu zakopiańskim, nawiązującym do tradycyjnego budownictwa regionu. Wnętrze świątyni urzeka pięknymi zdobieniami, witrażami i artystycznie wykonanymi detalami. Położony w malowniczej scenerii Tatr, kościół oferuje również chwilę spokoju i refleksji. To miejsce, gdzie można poczuć ducha góralskiej kultury i podziwiać kunszt lokalnych rzemieślników.